Çocuk Hakları Günü’nü Şiirlerle Kutladık

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü, 1989 yılında kabul edilen Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’yle birlikle çocuk haklarının yasalarca tanınmasının kutlandığı bir gündür. Çocuk hakları ve bu haklara ulaşamayan çocuklar hakkında farkındalık oluşturmak bu günün kutlanma amaçları arasında yer almaktadır.

18 yaşın altındaki her bireyi çocuk olarak tanımlayan Sözleşme’de en temel değerler, ayrım gözetmeme, çocuğun yararının gözetilmesi, yaşama ve gelişme ve son olarak da katılım olarak yer almaktadır.

WALD olarak, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne istinaden Sosyal Koruma Masalarımızın bulunduğu ilçelerden mülteci çocukların katılımıyla Şiir Yarışması Etkinliğini gerçekleştirdik. 

Zoom uygulaması üzerinden online olarak düzenlenen etkinliğin amacı mülteci çocukları Türkçe öğrenmeye teşvik etmek ve bu konuda onları cesaretlendirmekti. Hizmet sunduğumuz Sosyal Koruma Masalarımız aracılığı ile başvuruda bulunan çocuklar, okudukları şiirlerin videolarını bizlerle paylaştılar.

Şiirler oluşturulan jüri tarafından; 9-12 yaş ve 13-15 yaş gruplarında iki kategoride değerlendirilerek, dereceye giren yarışmacılar belirlendi. Çocuklar tarafından yoğun ilgi gösterilen yarışmada; derecelendirme yapılırken, çocukların Türkçeyi kullanma, şiirleri okurken vücut dilini kullanma, akıcı okuma becerileri dikkate alındı. 

4 Aralık 2020 tarihinde düzenlenen etkinlik,  Dünya Çocuk Hakları Günü ile ilgili bilgilerin paylaşılmasıyla başladı. Sonrasında WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN yaptığı konuşmasında; WALD tarafından yürütülen tüm çalışmaların, cinsiyet, din, dil, ırk ve sosyal statüye bakılmaksızın çocukların güvenli ve sağlıklı koşullarda barınması, çocukların okullaştırılması ve insan onuruna yakışır bir şekilde hayatlarını sürdürmeleri bilinciyle yürütüldüğünü ifade etti. 

Etkinlik, dereceye giren çocukların açıklanması ve şiirlerini katılımcılarla paylaşması ile devam etti. Her biri birbirinden güzel şiirlerini ekran aracılığı ile bizlerle paylaşan çocuklar çok heyecanlı ve mutlu olduklarını belirterek  teşekkürlerini sundular. Etkinliğin sonunda WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN çocuklara hediyelerini takdim ederken onlara; tüm yaşamları boyunca sağlık, mutluluk ve başarı dileklerinde bulundu….