Çocuk Akademisi

Toplumlarda birlikte yaşam kültürünün gelişmesinde en önemli etkenlerden biri de sosyal uyumun güçlü kılınmasıdır. WALD olarak yürüttüğümüz tüm projelerde sosyal uyumun güçlendirilmesinin önemini her platformda vurguluyoruz. Bu çerçevede, çocukların etkileşim içerisinde, sorgulayarak, eğlenerek deneyimlemeleri; bilimsel ve eleştirel bir düşünce yapısına sahip olmaları adına Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı (AKEV) iş birliği ile Sosyal Koruma ve Akademi projesini başlattık.

İkili iş birliklerinin görüşüldüğü toplantıda; Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Çocuk Üniversitesi, ulusal ve uluslararası kuruluşlar odaklı çalışmalar değerlendirildi. Bu çerçevede 9-12 yaş arası yerel ve mülteci çocuklar , Çocuk Üniversitesi bünyesinde "Sosyal Uyum ve Akademi” programı derslerine başladılar.

WALD, UNHCR, Bağcılar Belediyesi, İstanbul Aydın Üniversitesi ve AKEV iş birliğinde 25 Eylül 2021 – 11 Aralık 2021 tarihileri arasında 12 hafta boyunca gerçekleşecek olan “Sosyal Uyum ve Akademi” projesine katılım sağlayacak olan 10 çocuk; sömestr boyunca, yapay zeka, girişimcilik ve inovasyon, çizgi film ve animasyon, arkeoloji ve yoga dersleri alacak. 

Çocuk Üniversitesi  yaparak, yaşayarak ve eğlenerek, bilimsel ve eleştirel düşünme, yaratıcı olma, sorgulama, sorun çözme gibi temel yaşam becerilerini kazandırmak amacıyla çocukları erken yaşta bilimin ve sanatın eğlenceli yüzü ile tanıştırmayı amaçlayan bir modeldir.