BİREY VE AİLELER İÇİN AFET FARKINDALIK EĞİTİMİ

WALD Sultangazi Sosyal Koruma Masası (SKM) olarak mülteci bireylerde afet farkındalığı arttırmak için “Birey ve Aileler için Afet Farkındalık Eğitimi” Sultangazi Belediyesi Deprem Eğitim Binasında 6 Nisan 2022 tarihinde gerçekleştirildi. 

WALD Sultangazi Sosyal Koruma Masası Avukatı ve AFAD eğitmeni Büşra REİSOĞLU’nun  “Birey ve Aileler için Afet Farkındalık” sunumu ile başlayan eğitimde başta deprem olmak üzere ülkemizde sıkça görülen afetlere yönelik olarak temel bilgi ve kavramlar, afet öncesi yapılması gereken hazırlıklar, afet sırasında doğru davranış şekilleri, afet sonrası ilk anlar ve tahliye konuları ele alındı. Bu sayede toplumda afet farkındalığının geliştirilmesi, afet risk azaltma ve önlem alma konusunda davranış değişikliği oluşturulması hedeflendi.

Soru cevap kısmının ardından katılımcılara deprem simülasyon odası aracılığıyla gerçeğe en yakın deprem tecrübesi yaşatılarak, afet farkındalığı oluşturulmasına katkı sunuldu.

Programın ardından düşüncelerini açıklayan katılımcılardan Suriye uyruklu Abdulmuhim Ahmet; eğitim öncesi ve sonrası deprem başta olmak üzere afet ve afetten korunmaya ilişkin izlenimlerini, “Suriye bir deprem bölgesi olmadığı için ilk defa bu eğitimi aldık, böylece depremlerden ve afetlerden kendimizi ve ailemizi nasıl koruyacağımızı öğrendik. 2020 İstanbul depremini yaşamıştım, bu eğitim sırasında öğrendiklerimi o zaman bilseydim kesinlikle kullanırdım.” Sözleriyle ifade etti.