Bağcılar Kaymakamına Ziyaret

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman ve beraberindeki heyet; Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan’a 14 Eylül 2021 tarihinde nezaket ziyaretinde bulundu. 

Ziyarette, WALD;  Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (UNHCR)  ve Bağcılar Belediyesi iş birliğinde yürütücülüğünü yapmış olduğumuz “Sosyal Koruma Projesi” kapsamında Bağcılar ilçesinde verilen hizmetler (psikososyal ve hukuki hizmetler) değerlendirildı. Kaymakam Eldivan da Bağcılar ilçesinde Kaymakamlık olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgilendirmede bulundu. Çalışmaların verimliliği açısından daha bütüncül bir yapıda hizmet verilmesi hususunun altını çizdi.

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, kamu kurumları ve sivil toplum arasındaki ortaklıkların teşvik edilmesinin önemini vurgulayarak kaynakların hiçbir bireyin göz ardı edilmeden kullanılmasının önemine vurgu yaptı. Duman ayrıca, eğitim konusunda dikkat çekerek, Bağcılar özelinde çocuk işçiliğinin ve erken yaşta evlilikler önlenmesine yönelik sosyal faaliyetler ve farkındalık çalışmalarının gerçekleştirdiğinin ifade etti. Toplantı, çalışmaların daha kapsayıcı ve sürdürülebilir olması adına ilk fırsatta İlçe Koordinasyon Toplantısı yapılmasına kararlaştırılması ile sona erdi.

 

Bağcılar’da İlçe Koordinasyon Toplantısı ve Kamu Personeli Eğitimi Gerçekleştirildi

Kamu kaynaklarının doğru ve planlı şekilde kullanımı başarılı bir göç yönetimi için öncelikli konular arasındadır. Bu sebeple, yerel düzeyde faaliyet gösteren kamu ve sivil toplum kuruluşları arasında güçlü bir iletişim ve koordinasyonun varlığı, hem kaynak hem de zaman israfının önüne geçmede önemli bir rol oynamaktadır.

Buradan hareketle WALD, başta kaymakamlıklar ve belediyeler olmak üzere, kamu kurumları ile yakın çalışmakta ve hizmet verdiği ilçelerde mültecilerin genel durumlarının değerlendirildiği ilçe koordinasyon toplantıları düzenlemektedir. Bu kapsamda, 20 Eylül 2021 tarihinde Bağcılar Kaymakamlığı ile bir ilçe koordinasyon toplantısı gerçekleştirildi.

Bağcılar Belediyesi ve Bağcılar Kaymakamlığı’nda görevli personelin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte, Bağcılar ilçesinde bulunan yabancı uyrukluların genel durumları ele alındı. Kayıtsız göçmenlerin tüm kurumların üzerindeki yükü artırdığının vurgulandığı toplantıda, kamu kurumlarında Arapça bilen tercüman eksikliği, İl Göç İdaresi’ndeki randevu sıkıntıları, kayıtsız mültecilerin sağlık hizmetlerine erişiminde karşılaştıkları zorluklar ve Türkçe dil kursu ihtiyacı konularının altı çizilerek, gelecek dönemde yapılabilecek yeni proje başlıkları değerlendirildi.

Toplantının başlangıcında ise “Mülteciler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Eğitimi” konulu bir eğitim düzenlendi. Göçün sağlıklı yönetiminde doğru bilgiye erişimin öneminden hareketle gerçekleştirilen bu eğitimde, sosyal içerme gibi hassas bir konuda güvenilir bilgiye ulaşmanın önemine dikkat çekildi. Bilgiye erişim kaynaklarının çoğalmasıyla bilgi kirliliğinin arttığı bir dönemde, güvenilir bilgiye ulaşımın önemini her platformda vurgulayan WALD, “Mülteciler Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar Eğitimleri”ni gerçekleştirmeye devam edecektir.