Avcılar’da İlçe Koordinasyon Toplantısı Düzenlendi

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD), 7 Temmuz 2021 tarihinde Avcılar Kaymakamlığı ile İlçe Koordinasyon Toplantısı gerçekleştirdi. Avcılar Kaymakamı Sayın Kemal İnan’ın başkanlığında gerçekleşen İlçe Koordinasyon Toplantısı, katılımcı kurumların faaliyetlerine ilişkin kısa bilgilendirmeleri ile başladı.

Avcılar Kaymakamı İnan, yabancılarla ilgili sorunların çözümünde görev alan ve bu yönde çalışmalar gerçekleştiren kurumların temsilcilerine katılımlarının çok değerli olduğunu ifade etti. Avcılar ilçesinde başka uyruktan yabancıların da bulunduğunu ve onların entegrasyonu konusunda gerçekleştirilen çalışmaların son derece önemli olduğunu vurguladı. 

WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, 28 Nisan 2018 tarihinde kurulan WALD Avcılar Sosyal Koruma Masası’nda (SKM) psikolojik ve hukuki danışmanlık desteğinin mültecilere verildiğini belirterek, sunulan hizmetlerle ilgili istatistikler paylaştı. Başkan Duman, kuruluş tarihinden itibaren 15 Haziran 2021 tarihine kadar, Avcılar SKM’ye 8984 mülteciye, 33.590 farklı danışmanlık hizmeti verildiğini ve hizmet verilen mültecilerin %48’i kadınlardan oluştuğunun altını çizerek, kadınlara verilen hizmetlerin %57’sinin 25 – 59 yaş aralığında bulunan yetişkinlerden, %16’sının ise 18-24 yaş aralığında bulunan yetişkinlerden olduğunu ifade etti. WALD Avcılar SKM’ye yapılan başvuru nedenlerinin arasında ilk sırada maddi yardım ve gıda yardımı olduğuna dikkat çeken Başkan Duman, mültecilerin sorunla karşılaştığı diğer alanların ise ülke yerleştirmesi ve kimlik işlemleri olduğunu ifade etti. 

WALD Akademi Direktörü Hülya Alper konuşmasında, Avcılar özelinde çocuk işçiliğinin ve erken yaşta evliliğin önlenmesine yönelik faaliyetler gerçekleştirildiğini dile getirdi. Alper, Avcılar Leyla Bayram İlkokulu’nda gerçekleşen kamu personeli eğitimlerine dikkat çekti. Kadının güçlendirilmesi faaliyetleri kapsamında WALD tarafından gerçekleştirilen “Yerel Yönetimlerde Kooperatifçilik Faaliyetleri Eğitim Serisi" ile ilgili olarak da konuşan Alper, Avcılar Belediyesi’nin kooperatifçilik faaliyetleri çerçevesinde İstanbul’da seçilecek olan sekiz belediyeden biri olduğunun altını çizerek, süreç sonucunda belediye bünyesinde kooperatif sistemlerinin kurulacağını sözlerine ekledi.

Toplantının sonunda, WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, katılımcılara teşekkür ederek, ilçe koordinasyon toplantılarının belirli aralıklarla gerçekleştirilmesinin önemini dile getirdi.  Katılımcılar etkinliğin düzenlenmesinden dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek toplantı sona erdi.