Aile İçi İletişim Becerileri Eğitimi

Sağlıklı bir aile yapısı, bireylerin hayatları boyunca sahip olabileceği en değerli hazinedir. Aile, kişilerin kimliklerini, kişilik yapılarını, kökenlerini ve gelecek hedeflerini şekillendirirken, hayata ve yaşanan olaylara bakış açılarını da belirlemektedir. Bu nedenle, aile içinde etkili iletişim kurmak ve aile üyelerine gelişimi destekleyici eğitimler sunmak oldukça önemlidir.

Bu çerçevede Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak Bağcılar Sosyal Koruma Masası'nda 24 Ağustos 2023 tarihinde Aile İçi İletişim Becerileri Eğitimi düzenlendi. Psikologlar tarafından verilen eğitimde, aile içi iletişimin önemi vurgulanırken; iletişim becerilerini geliştirmek için pratik stratejiler sunuldu. Psikologlar katılımcılara, aile içindeki olumsuz ilişki kalıplarını tanımlamaya yardımcı olurken, bu kalıpları değiştirmek için adımlar atmaya da teşvik etmişlerdir. Bu bağlamda iletişim engelleri ve olumsuz iletişim üzerinde durularak, bu tür durumların nasıl aşılabileceği konusu iyi uygulama örnekleriyle anlatılmıştır.

Program;  katılımcıların aile üyelerine duygusal zeka ve öfke yönetimi gibi konularda tepkilerin daha sağlıklı bir şekilde verilmesinin öneminden bahsedildikten sonra sona ermiştir.