AB Türkiye Delegasyonu Başkanı'nın WALD Ziyareti

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger, AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı ve delegasyondan temsilcilerin katılımıyla 23 Mart 2019 tarihinde, Sultanahmet'te bulunan Vakıf merkezimizde, WALD ve UCLG-MEWA ortaklığında bir toplantı gerçekleştirildi. WALD ve UCLG-MEWA’nın tanıtım sunumlarıyla başlayan toplantıda her iki kurumun yaptığı çalışmalar ve Avrupa Birliği ile yapmayı hedefledikleri işbirlikleri değerlendirildi.

Nazik ev sahipliği için WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’a teşekkürlerinin sunan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger konuşmasında; yerinden yönetimin önemini vurgulayarak, yerel yönetimlerin vatandaşa en yakın yönetim birimleri olduğunu, bu nedenle sorunların çözümünde en etkili aktörler olarak çalışmaları gerektiğini vurguladı. Berger, aynı zamanda, yerel yönetimi destekleyici çalışmaların Avrupa Birliği prensipleri ile de örtüştüğünü belirtti. Avrupa Birliği’nin; Türkiye'deki belediyelerin küresel alanda yürüttüğü çalışmaların başarılı olmasını ve bu alanda iş birliklerini geliştirerek devam ettirmeyi arzu ettiklerini belirten Berger, WALD ve UCLG-MEWA'nın yerel yönetimlerdeki küresel vizyonlara sahip projelerinin heyecan verici olduğunu ifade etti.

Toplantının başkanlığını yürüten WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman ise konuşmasında, kurumlar arası yapılacak iş birliklerinin önemini vurgulayarak, gelecekte yapılacak çalışmaların yerel yönetimler açısından çok büyük faydalar sağlayacağını ifade etti. Duman, ayrıca bu çalışmalar içerisinde yer almaktan mutluluk duyduğunu belirterek, bu alanlardaki vizyoner çalışmalara hız kesmeden devam edeceklerinin altını çizdi.