3RP 2023-2025 Koruma Sektörü İstişareleri…

Her yıl düzenli olarak UNHCR Türkiye Kurumlararası Koordinasyon Birimi yürütücülüğünde organize edilen 3RP Koruma Sektörü İstişareleri toplantısının bu yılki ayağı 5-6 Ekim 2022 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirilmiştir.

Bölgesel Mülteci ve Dayanıklılık Planı (3RP), mültecilerin ve onlara ev sahipliği yapan toplulukların ihtiyaçlarına, kapsayıcı bir yaklaşım doğrultusunda insani yardımla ve dayanıklılık temelli müdahalelerle yanıt veren bölgesel bir plandır. 3RP, insani yardım ve kalkınma ortaklarının Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından yürütülen müdahaleye sağladıkları desteğin stratejik yönelimini tayin eder. Partner kuruluşların sahada karşılaştıkları problemler ışığında 2023-2025 dönemi için koruma stratejilerinin belirlenmesi amacı ile gerçekleştirilen toplantıya Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden sivil toplum kuruluşları ve uluslararası kuruluş temsilcileri katılım sağlamıştır.

Toplantının açılışı ve moderasyonunu UNHCR Kurumlararası Koordinasyon Koruma Sektörü Koordinatörü Lara ÖZÜGERGİN gerçekleştirmiştir. Güncel 3RP Koruma stratejileri kapsamında mevcut durum değerlendirilmiş; Türkiye’nin en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olduğu, özel ihtiyaç sahiplerine yapılan müdahalelerde yerel yönetimler ve kamu kurumlarının oldukça önemli bir yere sahip olduğu ve özellikle kentsel alanda mülteci popülasyonun artmasının hizmetlere olan talebin artmasına ve kapasitenin yetersiz kalmasına yol açması sebebi ile sosyal tansiyonda artış yaşandığı belirtilmiştir. 


Toplantıda WALD’ın da katkı sağlayan kurumlar arasında bulunduğu “Kurumlararası Koruma İhtiyaçları Değerlendirme 6. Round” çalışmasının ön sonuçları değerlendirilmiştir. Koruma tartışmaları ile devam eden ikinci günde çocuk koruma ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet (TCDŞ) odaklı sunumlar yapılarak vaka çalışmaları örneklendirilmiştir. WALD Akademi Direktörü Hülya Alper ve Raporlama Uzmanı Sena Saylam’ın katıldığı 3RP Koruma Sektörü İstişareleri toplantısı iki gün boyunca yoğun geçen değerlendirmelerin ardından 3RP raporlamalarının önemi gereği indikatörler üzerinden gerçekleştirilen sektör logframe tartışmaları ile sona erdi.