Mehmet DUMAN

1980 yılında Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü İngilizce bölümünden mezun olmuş, 1989 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi Yabancı Diller Eğitimi Bölümü İngilizce Programını tamamlamıştır. 1991 yılında Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) bursuyla gittiği Paris’te; 1992 yılında UNESCO Uluslararası Eğitim Planlaması ve Yönetimi Enstitüsü (IIEP)’nü başarıyla tamamlamıştır. 1999 yılında Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Kamu Yönetimi Anabilim Dalı, Siyaset ve Sosyal Bilimler de yüksek lisans yapmış, şu anda da İstanbul Ticaret Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İşletme Doktora Programı’nda tez aşamasındadır. 

Çalışma hayatına; T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nda başlayan Duman, bu kurumda çeşitli birimlerde yönetici pozisyonlarında görev almıştır. Ardından, T.C. Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda, Eğitim Uzmanlığı, Yüksek Öğretim, Yurtdışı Eğitimi ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü’nde Birleşmiş Milletler ve Avrupa Topluluğu Müdürlüğü görevlerinde kariyerine devam etmiştir.

1994-2002 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Dış İlişkiler Müdürü ve Bilgi İşlem Daire Başkanı olarak görev yapmasının ardından, 2002-2003 yılları arasında Adapazarı Büyükşehir Belediyesi'nde Kurucu Genel Sekreter olarak hizmet vermiştir. 2003-2010 yılları arasında T.C. Başbakan Baş Müşaviri olarak görev yapmıştır. 2010 yılında seçildiği Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreterliği görevini halen ettiren Duman, 2011 yılında seçilmiş olduğu Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine de devam etmektedir. 

Kariyer hayatının 45 yılını geride bırakan Duman; yurt içinde ve yurt dışında  katıldığı çok sayıda ulusal ve uluslararası toplantı, seminer, forum, kongre ve konferanslarda; bakanlık, ülke ve kurum temsilcisi olarak görev yapmıştır.