Sultanahmet Buluşmaları Devam Ediyor
Sultanahmet Buluşmaları Devam Ediyor
  • Paylaş
Her yıl düzenlenen Sultanahmet Buluşmaları kapsamında, Gazeteci Yazar Mahmut Övür WALD'a konuk oldu.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) olarak  her yıl düzenlemiş olduğumuz “WALD Sultanahmet Buluşmaları Söyleşi Programları”nın 2016 yılındaki konuğu, Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür oldu.

29 Ocak 2016 tarihinde Vakıf Binamızda gerçekleştirdiğimiz programda, “İleri Demokrasi Anlayışı İçerisinde, Yerel Yönetimlerin Demokratikleşme Sürecine Katkıları” konulu söyleşiye katılan Övür, demokrasinin Türkiye’deki yansımaları ve güncel siyasi konular hakkında dinleyicileriyle interaktif paylaşımlarda bulundu.

WALD Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Av. Mustafa Ünal, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet DUMAN ve Mütevelli Heyet Üyemiz Fatih Ceylan, yerel yönetim temsilcileri, akademisyenler ve üniversite öğrencileri ile çok sayıda davetlinin katıldığı programda; katılımcılara hitaben kısa bir konuşma yapan WALD Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Av. Mustafa Ünal konuşmasında “Vakfımızın bu tarz çalışmalar yapıyor olmasını büyük bir mutlulukla karşılıyor ve bugünkü program da dahil olmak üzere tüm programların katılımcılar açısından çok faydalı olacağına inanıyorum." dedi.

Konuşmanın ardından başlayan ve davetlilerin de soruları ile büyük ilgi gösterdikleri söyleşide Mahmut Övür : ”Türkiye’de merkezi bir idare geleneğine  sahip olunmasına karşın, son 15 yılda yerel demokrasi adına ülkemizde önemli gelişmeler yaşandı. Artık idare modeli yönetişim olarak karşımıza çıkmakta ve bu model, demokrasinin daha da içselleşmesine katkı sağlamaktadır. Tabii ki daha da iyiye doğru gidebilmek adına, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı daha iyi özümsenmeli ve bu sayede demokrasi alanındaki açmazlar da en aza indirilmelidir.” diyerek yerel demokrasi ve onun yapı taşlarına vurgu yaptı.

Programın soru cevap bölümümün ardından WALD'ın yürütmüş olduğu “Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyalogu III. Siyasi Kriterler Hibe Destek Programı- Gençlik Katılımı İçin İşbirliği Projesi”ne katılarak başarılı çalışmalar gerçekleştiren WALD Gençlik Proje Ekibimizin, AB Projesi Katılım Sertifikaları verildi. Proje kapsamında, İngiltere (Bradford) ve Brüksel’de gerçekleştirilen uluslararası toplantılara katılarak, Belediye Başkanları, Meclis Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşları Temsilcileri, Üniversitelerin Gençlik Temsilcileri ve Avrupa Birliği Gençlik Parlamentosu üyeleri ile bir araya gelen WALD Gençlik Proje Ekibimiz, Proje Katılım Sertifikalarını Yönetim Kurulu Başkanımız Mehmet Duman, Gazeteci - Yazar Mahmut Övür ve Mütevelli Heyet Üyemiz Fatih Ceylan’ın elinden aldılar. Yoğun katılım ve interaktif paylaşımlarla gerçekleşen programın sonunda WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman katılımlarından dolayı Mahmut Övür’e teşekkürlerini iletti.