Mülteciler Alanında Yerel Ekonomik Kalkınma ve Stratejik Planlama Çalıştayı Gerçekleşti
Mülteciler Alanında Yerel Ekonomik Kalkınma ve Stratejik Planlama Çalıştayı Gerçekleşti
  • Paylaş
WALD, 19-22 Mart 2018 tarihlerinde, Ürdün’ün Amman şehrinde düzenlenen Mülteciler Alanında Yerel Ekonomik Kalkınma ve Stratejik Planlama Çalıştayı‘na katılım sağladı.

Çalıştay Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Alman Uluslararası İşbirliği Kurumu (GIZ), Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı (UN-Habitat) ve Dünya Bankası (WB)’nın destekleri ile Akdeniz Entegrasyon Merkezi (CMI) tarafından düzenlendi.  

Afganistan, Filistin, Irak, Lübnan, Ürdün ve Türkiye’den pek çok yerel yönetim, uluslararası örgüt ve yerel sivil toplum kuruluşundan temsilcilerin katılım sağladığı çalıştayda belirlenen Yerel Yönetimler için Mülteciler Alanında Stratejik Kalkınma Modelleri oluşturuldu. Türkiye’den Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Sancaktepe Belediyesi ve Zeytinburnu Belediyesi’nden katılımcıların yer aldığı çalıştayda, Türkiye’yi temsilen katılım sağlayan tek sivil toplum kuruluşu Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) oldu.

WALD’ı temsilen çalıştaya katılan Proje Koordinatörü Tuğba Acar dünyanın pek çok farklı ülkesinden katılım sağlayan temsilciler ile mülteciler konusunda görüş alışverişinde bulunarak İstanbul’un çeşitli ilçelerinde yerel yönetimlerde oluştrulan Mülteci Destek Masası sistemini iyi uygulama örneği olarak anlattı. Yapılan görüşmelerde Suriyeli mülteci göçünden en yoğun olarak etkilenen Türkiye, Lübnan ve Ürdün ülkeleri arasında gerçekleştirilebilecek ortak bir proje planları görüşüldü. 5 Gün süren çalıştay süresince 12 farklı grup seçmiş oldukları örnek belediye için stratejik kalkınma modelleri oluşturarak bu modeller üzerinde tartıştılar.

Stratejik Kalkınma Modeli

WALD Proje Koordinatörü Tuğba Acar, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Göçmen İşleri Şube Müdürü Önder Yalçın, Afganistan Kandahar Belediye Başkanı Roshaan Wolusmal ve Afganistan Herat Belediye Başkanı Sayed Abdul Wahid Qatali ile birlikte Herat Belediyesinin mültecileri ve ev sahibi topluluğu için stratejik kalkınma modelini oluşturdular. Bu modelde özellikle kadınların işgücüne katılımını arttırma, Safran üretimini arttırmak üzere modern tarım yöntemlerine geçilmesi ve Herat Şehri’nin İran ve Türkmenistan arasında transit bölge olmasına dayalı olarak ticaretin geliştirmesi konularında vurgu yapıldı. Afganistan’ın Herat Bölgesi’nde bulunan 160.000 kadın mültecinin insana yakışır koşullarda çalışmasının, kalkınma hedefleri arasında yer alması çalıştayın en önemli çıktıları arasında yer aldı.

Sarhan Belediyesi Saha Ziyareti

Ürdün’ün Sarhan Belediyesi’nin ev sahipliği yaptığı 16.000 mülteci, şehrin nüfusunun %50’sini oluşturuyor. Suriye sınırında yer alması sebebiyle Suriye krizinin başladığı ilk andan itibaren bu bölgeye olan göç akımı devam etmektedir. Mülteci nüfusunun oransal olarak çok yüksek olduğu bu bölgede Suriyeli, Hintli ve uluslararası kuruluşların yatırımları bir araya getirilerek mülteciler ve ev sahibi topluluk için pek çok istihdam alanı oluşturulmuş durumda. Çalıştay sırasında Sarhan Şehri’ne yapılan ziyaretlerde Turşu Fabrikası, Tekstil Atölyeleri, Tekstil Eğitim Merkezleri gibi yerel ekonominin kalkındırılmasını sağlayan pek çok işyeri ziyaret edildi. Sarhan Belediyesi’nin göstermiş olduğu yoğun çabalar sonucunda kurulan bu sistem, mülteci akımından etkilenen pek çok belediyeye de örnek oluşturmaktadır.