KARTEPE GÖÇ ZİRVESİ 2018, ‘’GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK’’ TEMASIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
KARTEPE GÖÇ ZİRVESİ  2018, ‘’GÖÇ, MÜLTECİLİK VE İNSANLIK’’ TEMASIYLA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  • Paylaş
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) ortaklığıyla gerçekleşen ‘’Göç, Mültecilik ve insanlık’’ temalı Kartepe 2018 Göç Zirvesi dünyanın en büyük sorunlarından olan göç ve mültecilik konusuyla ilgili toplandı. 30 ülkeden 300’den fazla temsilcinin katıldığı zirve 26-28 Ekim tarihlerinde Kocaeli’nin Kartepe ilçesinde gerçekleşti.

Zirveye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gibi isimlerin yanı sıra akademisyenler, Sivil Toplum Kuruluşları, Türkiye’den ve dünyadan birçok  kamu kurum ve kuruluşlarının temsilciler katıldı.

Zirve’nin açılış konuşmasını yapan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, göçün insanlık tarihinde her zaman var olduğunu o yüzden bu konuya çok önem verdiklerini ve zirveyi bu sebeple gerçekleştirdiklerini belirtirken göçe neden olan sorunları ortadan kaldırmanın zirveye katılan herkesin ortak sorumluluğunda olduğunun altını çizdi.

 

Karaosmanoğlu’nun ardından söz alan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger ve Yunanistan Göç Politikaları Bakanı Dimitris Vitsas da göç konusunun önemine ve bu konuda Türkiye ile işbirliği içinde olmanın kaçınılmaz gerekliliğine vurgu yaptı.

 

Yunanistan eski Başbakanı George Papandreou göç konusun Avrupa Birliği, Yunanistan ve Türkiye’yi yakından ilgilendirdiğinin altını çizerken eşitsizlik, salgın hastalıklar ve insan kaynaklı sorunların küreselleştiğini bu yüzden çözüm arayışının da küreselleşmesi gerektiğini vurguladı.

 

Zirvenin onursal başkanı olan ve göç hakkında önemli açıklamalarda bulanan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu  yaptığı konuşmada "hala 3.5 milyondan fazla Suriyeli’ye ev sahipliği yapan ülkemiz tarih boyunca kendisine sığınan kimseyi kaderine teslim etmemiştir. Mülteci sorunu çözülmek isteniyorsa,  her ülke kendi gayrısafi milli hasılasından bir miktarını zorunlu olarak Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne yatırsın, o zaman göçmenlerin yaralarına merhem olabiliriz" ifadelerini kullandı.

 

Çavuşoğlu'nun hemen ardından söz alan Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise "Türkiye tarih boyunca göçü durdurmayı değil, yönetmeyi hedeflemiştir. Göçü yönetmek insanların sosyal hayata uyumlarını ve mültecilerin nihai sonuçlara ulaşmasını sağlamaktır" açıklamalarında bulundu.

Açılış konuşmalarının ardından oturumlarla devam eden zirvenin açılış oturumunda Birleşmiş Milleteler Türkiye MUKİM Koordinatörü İrena Vajackova Sollorano ve TBMM Antalya Milletvekili Atay Uslu gibi önemli isimler dikkat çekici açıklamalar yaptı.  UNHCR Türkiye temsilcisi Katharina Lumpp ise Birleşmiş Milletler’in çok sayıda mülteci barındıran ülkelere daha çok destek olunmasından mutabık olduğunun altını çizerek, Türkiye’ye yardımların artması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen yerel yönetim temsilcileri de Kartepede’ydi. Bağcılar ilçesi Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Kilis Belediye Başkanı Hasan Kara gibi isimler hem katılımcı hem de konuşmacı olarak zirvede yerlerini aldılar. 1.oturum olan Yerel Yönetimlerde Göç Yönetimi: İyi Uygulama Örnekleri oturumunda açıklamalarda bulunan belediye başkanları ilçelerindeki iyi uygulama örneklerini paylaştılar. 

Zirve’nin ikinci ve üçüncü oturumları TBMM Erzurum Milletvekili ve WALD Mütevelli Heyeti Üyesi Zehra Taşkesenlioğlu’nun moderatörlüğünde gerçekleşti. Bu oturumun konuşmacıları arasında bulunan UNHCR İstanbul Saha Ofisi Temsilcisi Elif Selen Ay, WALD Koruma Masalarında verilen psikolojik ve hukuki destek hakkında bilgi verirken yine WALD tarafından verilen Türkçe dil kurslarının öneminden de söz etti.