Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Gününü Kutlandı
Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Gününü Kutlandı
  • Paylaş
WALD 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü’nü Türk ve Mülteci çocuklarla birlikte kutladı.

Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı’nın (WALD) ve Türk Kızılayı’nın, Sancaktepe Belediyesi ve Üsküdar Belediyelerinin destekleriyle düzenlediği etkinlikte 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Gününe dikkat çekildi. Etkinlik kapsamında, Üsküdar Belediyesi Valide Sultan Gemisinde okullaştırılmış çocuklar ile Boğaz Turu düzenlendi. Etkinlik, İstanbul’un beş ilçesinden (Avcılar, Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli ve Sultangazi) 200 çocuğun katılımıyla gerçekleşti. Etkinlikte, çocuk işçiliğine vurgu yapılırken Suriyeli mülteci çocuklar ile Türk çocukların bir araya gelip iletişim kurmaları ve sosyal uyumun sağlanması amaçlandı. Katılımcılara üzerinde farkındalık oluşturacak sloganların (Eş, iş değil okul arkadaşı istiyoruz. Önce okul sonra iş.) bulunduğu bileklikler dağıtıldı.

Basının da ilgi gösterdiği etkinlikte TRT Haber’e demeç veren WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, konuşmasında günün önemine vurgu yaparken, WALD’ın gerçekleştirdiği proje ve faaliyetleri paylaştı. Anadolu Ajans’tan (AA) da katılım gösteren haber mensupları, etkinliğin çekimlerini gerçekleştirdiler. Türk A milli Kadın futbol takımı antrenörü ve takım kaptanının da katılım sağladığı etkinlikte, çocuklar spor üzerine keyifli sohbetler ettiler.

Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü kapsamında gerçekleşen Boğaz Turunda, atölyelerde yüz boyama, taş boyama vb. etkinlikler düzenlendi. Çocuklar boğaz manzarasının eşliğinde yedikleri yemeğin ardından rap şarkıcısı Resul Aydemir konseri ile gönüllerince eğelendiler.  Programa katılan tüm çocuklar hep bir ağızdan şarkı söyleyip oyunlar oynayarak çocuk olmanın tadını doyasıya çıkardılar. Etkinlik alanından ayrılırken Boğazın güzelliğine hayran kalan çocuklara günün anısına içinde rüzgâr gülü, çim adam ve mangala bulunan hediye paketleri dağıtıldı.