Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger WALD’ı Ziyaret Etti
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger  WALD’ı Ziyaret Etti
  • Paylaş
Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger WALD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ı makamında ziyaret etti.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ve Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Eğitim Sektör Yöneticisi Prof. Dr. Mustafa Balcı,18 Mayıs 2018 tarihinde Dünya Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi Vakfı (WALD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman’ı makamında ziyaret ettiler. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, WALD hakkında bilgilendirmelerde bulunarak gerçekleştirilen proje ve çalışmaları paylaştı. WALD’ın son çıkarmış olduğu yayın olan “Türkiye’de Geçici Koruma Altındaki Suriyeliler: Tespitler ve Öneriler” adlı yayını ve 2015-2017 senelerinde vakfın gerçekleştirmiş olduğu çalışmaları kapsayan üç yıllık Faaliyet Raporu özel sayısını Sayın Berger’e takdim etti.

Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman ise; Vakfımızın yürüttüğü projeleri ve gelecek dönemde planladığımız proje ve yeni işbirliklerini anlattı. İlk olarak Temmuz-Aralık 2017 tarihleri arasında UNHCR ile ortak yürütülen Sosyal ve Kültürel Uyum Projesi ile 6 ilçede (Avcılar, Bağcılar, Başakşehir, Beylikdüzü, Esenler ve Gaziosmanpaşa) kadınlar ve çocuklar için gerçekleştirilen faaliyetlerden bahseden Duman, bu proje sayesinde Türk ve mülteci kadınlar arasındaki güven ilişkisinin güçlendiğini belirtti. Sonrasında yine UNHCR ile birlikte Ocak 2018 tarihi itibari ile başlatılan ve şu anda İstanbul’un dört farklı ilçesinde (Avcılar, Pendik, Sancaktepe ve Sultangazi) devam etmekte olan Mülteci Koruma Masaları projesini anlatarak bu projenin önemine değindi. Mülteci Destek Masalarında, hak temelli yaklaşım çerçevesinde oluşturulan danışmanlık hizmeti ile mültecilere daha iyi bir yaşam sağlama konusunda destek olunmaktadır. Sahip oldukları haklar konusunda yeterli bilgiye sahip olmayan mültecilerin, özellikle de kadınların, bilgilendirilerek problemlerinin çözümü konusunda yardımcı olunduğunu ifade etti. Duman, projenin başarılı bir örnek olduğunu vurgulayarak, tüm belediyelere Göç Birimi kurulmasını arzu ettiklerini ifade etti.

Mehmet Duman, daha sonra WALD tarafından yürütülen Avrupa Birliği projelerine değinerek, Gençlik Katılımı için İşbirliği Projesi ile oluşturulan e-parlamento sistemi ile gençlerin karşılıklı görüşlerini paylaştığı ve fikir yürüttüğü bir ortamın sağlandığını anlattı. Bu yıl da Avrupa Birliği Sivil Toplum Diyaloğu V çerçevesinde hazırlanan, Avrupa’daki ve Türkiye’deki Yerel Yönetimler arasında diyaloğun geliştirilmesi ve iyi uygulamaların paylaşımını içeren projeyi heyecanla beklediklerini belirtti. Gelecek dönem projelerinden de bahseden Duman, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) ile kadın ve çocuk koruma alanında, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile birlikte çocuk koruma alanında ve son olarak Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı (WFP) ile istihdam alanında gerçekleştirilecek olan proje tasarılarını aktardı.

Büyükelçi Christian Berger, yürütmekte olduğumuz Mülteci Destek Masası Projesinin önemine vurgu yaparak Ankara’da Birleşmiş Milletler ve Başbakanlık Temsilcileri ile birlikte mülteciler alanında görüşmeler gerçekleştirdiğini ve yerel yönetimlerin mülteci yönetimi konusundaki olası rollerinin toplantının gündem maddeleri arasında olduğunu belirtti. Büyükelçi Berger, Mehmet Duman’a katılarak her belediyenin bir Göç Birimi kurmasının gerekliliğini vurguladı.

Toplantının sonunda, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Duman, Büyükelçi Berger’e ziyaretinden dolayı teşekkür ederek gelecek dönemde artacak işbirliklerimizden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Büyükelçi Berger de WALD’a gerçekleştirdiği ziyaretten son derece memnun olduğunu ve gerçekleştirilen çalışmalardan son derece etkilendiğini vurgulayarak önümüzdeki dönemlerde işbirliklerimizin artmasından hoşnut olacağını ifade etti.